x
Balın faydaları, aile için bal

Her türlü yorgunluk ve üzüntüye maruz kalan günümüzün iş adamı evine dönünce sükunet bulamaz ve derin bir uyku uyuyamaz. Böyle bir günde yatmadan önce yenecek iki çorba kaşığı bal vücudu dinlendirir. Korku,heyacan,üzüntü ile her türlü hiddet ve kederde kalp atışları hızlanır ve tansiyon yükselir. Bal; sinir sistemini teskin etmekle,damarları genişletir ve yükselmiş olan tansiyonu da düşürür.

Annelerin küçük çocuklarına verecekleri en iyi besin,her yemekte bir iki çay kaşığı baldır.

Balın içindeki protein,tuz ve vitaminler vardır. Bu maddeler çabuk emilip kana karıştığı için bakı yiyen çocuk titizliğe engel olan sıhhatli bir sinir sistemine sahip olur. Bal tatlı olarak da çocuklarda önde gelir. Ayrıca bal çocukların gece işemelerini de önler. Gece yatağa işeyen çocuklar daima sinirlidirler. Yatağa girmeden çocuğa verilecek bir miktar bal hem çocuğun sinir sistemini teskin eder, hem de vücutta suyu tutarak gece işemelerini önler.

Bütün bunlardan başka bal mide-bağırsak yolunda fermantasyonu önler,yumuşatıcı etkisi olduğundan kabızlığı önler. Her yemekte bir çay kaşığı bal yemek yarım baş ağrılarına iyi gelir. Veyahutta yarım baş ağrısı geldiği zaman bir çorba kaşığı bal yenirse beyinden fazla su kaybı olacağından ağrı hafifler. Çünkü yarım baş ağrısı nöbetleri beyne giden damarların genişlemesinden olur. Alınan bal yirmi dakika sonra kana karışır, yarım saat sonra da ağrı hafifler.

Bal peteğine gelince ;bunun alerjıye karşı iyi geldiği anlaşılmıştır. Bilindiği gibi alerjik kişi bazı maddelere karşı hassas doğmuştur. İşte bal bu hassas maddelere karşı insanı dayanıklı kılar. Bal peteği ağızda beş dakika çiğnenir ve yutulursa insanı birçok alerjilerden korur. Bal peteği özellikle kimyasal bileşimi sayesinde burun deliklerine kurutucu etki yaparak öksürük ve nezlevi akıntıları azaltır. Bal peteğinin yapışkan kısmı tabii bir antibiyotiktir.

Amerika'nın Vermont eyaleti en çok arı besleyen bir eyalettir ve halkı da çok bal yer. Halkının yüzde yirmisinin yaşı altmışın üzerindedir. Aynı zamanda bu halkın bedeni ve ruhi kuvveti diğer eyaletlerde yaşayanlardan üstündür. Vermont eyaleti halkı şu hallerde balı çok kullanır :

1-   Kabız oldukları zaman her gün yedikleri bal miktarını çoğaltırlar. Eğer fazla dışarı çıkarlarsa bu sefer her gün yedikleri miktarı azaltırlar.

2-   Günlük çalışma gücünü arttırmak ve kaslara enerji vermek için,

3-   Mideyi dinlendirdiği,mide gazlarını ve ekşimeleri giderdiği için,

4-   Teskin edici etkisinden ötürü derin bir uyku uyumak için,(eğer uyku hapı yerine,bir fincan bal üç çay kaşığı limon suyu ile karıştırılır ve yatmadan önce bu karışımdan iki çay kaşığı yenirse çok tatlı bir uyku veriri.)

5-   Göz seğirmesi ile kas seğirme ve kramplarına iyi geldiği için,

6-   Yine teskin edici etkisinden ötürü baş ağrılarını geçirdiği ya da hafiflettiği gibi sinir ve eklem ağrılarını da hafiflettiği için,

7-   İki çay kaşığı bal iki çay kaşığı limon suyu ile karıştırıldıktan sonra bir bardak su ile karıştırılıp içilince vücut yorgunluğunu giderdiği için,

8-   Gübre toprağı nasıl zenginleştirirse bal da yaşlanmış vücutta aynı etkiyi yaptığı için bu eyaletin halkı her gün bol bol bal yemektedir.

Vücudun ihtiyacı olan bal miktarı yemeklerde iki çay kaşığından ibarettir. Bal enzimleri sayesinde hazmı kolaylaştırır. İçinde bir çeşit hormon bulunduğundan artrit dediğimiz eklem romatizmalarına da iyi gelir. Arı zehiri, romatizma ve damla hastalığının ağrılarını keser. Bir arıcının hanımını bilirim. Kocası kovanlardan bal alırken ona yardım eder ve bu arada arılar kendisini sokunca romatizma ve eklem ağrıları geçermiş. Kovanların bulunduğu bölgelerden uzaklaştıktan günlerce sonra ağrılar çıkar gelirmiş. Bugün arı zehirinden birçok ilaçlar yapılmış ve piyasaya sürülmüştür.

Kısacası diyebiliriz ki, bal hepimize canlı bir hayat sağlamaktadır.

Küçük bir not : Bal bir yaşından küçük çocuklarımıza verilmemelidir.

Referans kaynak :Balın muhtevası ve faydaları; Arif Pamuk, s. 24-27

 

Not: Yukarıdaki yazılar tavsiye niteliğinde değil, bilgilendirme amaçlıdır.Tıbbi bir öneri değildir.Herhangi bir hastalık tedavisi için kullanılmaz. Sağlık ile ilgili problemlerinizde öncelikle bir sağlık kuruluşu ve doktorunuza danışınız.


GÜVENLİK

KURUMSAL
     

Satış,Teslimat ve İade Hakkımızda
Üyelik Sözleşmesi Müşteri Hizmetleri
Satış Sözleşmesi İletişim
Gizlilik ve Güvenlik  
   
   
   

 

Etiketler:  Arı Sütü, Bal, Polen, Organik Bal, Propolis, Kestane Balı, Kaçkar Balı, Karakovan Balı, Bitkisel Yağlar

Bu sitenin içeriği ve görselleri yasal yollarla korunmaya alınmış olup , içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması suç teşkil etmektedir.

T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.