x
Balın şeker hastalığında yeri ve kullanımı

Şeker hastalığı hakkında son senelerde tartışmalar oldu. Diğer şekerli şeylerden değişik olduğu için, acaba şeker hastası bal yiyebilir mi? Evet bal, diğer şekerli şeylerden değişiktir, mesela diğer şekerli şeylerin ihtiva etmediği birçok madenler ve vitaminler ihtiva etmektedir.Uzun tartışmalardan sonra nihayet araştırmacılar şu neticeye varmışlardır:

Baldan elde edilen früktoz şekerini damar yoluyla vermek, kan şekerini az miktarda yükseltiyor. Oysa glikoz şekerini damarlardan iğne vasıtasıyla vermek kan şekerinin çok miktarda yükselmesine neden oluyor. Kaldı ki, baldan yapılan ilaçları yine damardan vücuda vermek, kan şekerini düşürüyor, doktorlar bunu da bulup keşfetmişlerdir.

Dr. Fatif, Sofya Üniversitesi'nde 1939 tarihinde, şeker hastalığına yakalanan 36 çocukta yaptığı deneyde, güzel neticeler elde etmiştir. Yani onlara her öğünde verdiği küçük kaşıkla, bal iyi gelmiştir. Tabii bu, şeker hastasının düzenli olarak takip ettiği gıdadan sonra uygulanmıştır.

Kilyan ve Tubyaş'ın denemesinden sonra şu da sabit olmuştur:

Şeker hastasına, sabahleyin yirmi gram bal, öğleden sonra da yirmi gram verilmiş. İnsülin miktarında ve günlük gıda programında hiçbir değişiklik yapmadan, bal vermek onlarca günlük kan şekerinde herhangi bir etki mülahaza edilmesine yol açmamıştır.Bu iki alim şunu da vurguluyor:

Çeşitli balların tesiri de çeşitlidir.

Arı safi çiçeklerden başka bir şey yemediği yaz balı, şeker hastası için en iyi baldır. Sonuçları da gerçekten çok iyidir. Oysa kış balı çok miktarda şeker veya kamış şekeri ihtiva ettiği için, şeker hastasına iyi gelmez.

  

Referans kaynak: Balın muhtevası ve faydaları; Arif Pamuk,s. 40-41

 

Not: Yukarıdaki yazılar tavsiye niteliğinde değil, bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir öneri değildir. Herhangi bir hastalık tedavisi için kullanılmaz. Sağlık ile ilgili problemlerinizde öncelikle bir sağlık kuruluşu ve doktorunuza danışınız.


GÜVENLİK

KURUMSAL
     

Satış,Teslimat ve İade Hakkımızda
Üyelik Sözleşmesi Müşteri Hizmetleri
Satış Sözleşmesi İletişim
Gizlilik ve Güvenlik  
   
   
   

 

Etiketler:  Arı Sütü, Bal, Polen, Organik Bal, Propolis, Kestane Balı, Kaçkar Balı, Karakovan Balı, Bitkisel Yağlar

Bu sitenin içeriği ve görselleri yasal yollarla korunmaya alınmış olup , içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması suç teşkil etmektedir.

T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.