x
ZEYTİNYAĞININ KEMİKLERE ,EKLEM VE KASLARA ETKİLERİ

ZEYTİNYAĞI EKLEM ENFEKSİYONUNU ÖNLER

İltihap ve kireçlenme, kişide büyük ölçüde ağrı, şişme veya sertleşmeye neden olur. Bu da kişinin hareketlerini önemli oranda kısıtlar. Kahvaltıdan önce alınan bir çorba kaşığı zeytinyağı, bu ağrı ve semptomları azaltıp, hastalıkların oluşmasını engellemektedir. Zeytinyağı, mevcut en güçlü anti-iltihapsal yiyeceklerden biridir. Zeytinyağı, eklem hastalığı riskini azaltmaktadır.  Linos tarafından, 145 romatizmal eklem iltihabı çeken, 188 sağlıklı insan üzerinde Yunanistan'da bir araştırma yapıldı. Bu araştırma, hastalığa yakalanma riskinin, sızma zeytinyağını tüketen grupta, 2,5 kez daha düşük olduğunu gösterdi. Bu sonuca etkisi olduğu sanılan oleik asit, iltihaplanmayı kolaylaştıran maddelerin oluşumuna karşı savaşır.
Araştırmacıların raporlarına göre, bol miktarda zeytinyağı ve pişmiş sebze yiyenlerin, romatizmal artrit geçirme riskleri azalabilmektedir. Yunanistan'da yapılan araştırmaya göre romatizmayı önlüyor. Amerika'da yapılan araştırmada iyi kalite zeytinyağının içinde bulunan kimyasal maddelerin, aynı bir ağrı kesici gibi etki gösterdiği ortaya çıkarıldı. Ağrı kesiciden farkı yok.
Her gün bir çorba kaşığı tüketilen zeytinyağından, ağrıyan yer­ler ovularak acılar azaltabilinir. Vücuttaki tutulmaları azaltmak için, zeytinyağlı masajlar yapılır. Zeytinyağı tortusu, siyatik, mafsal ağrılarına, sürülürse iyi gelir. Zeytinyağı, romatoid artritleri önlemeye yardımcı olur.

ZEYTİNYAĞI KAS KRAMPLARI VE AĞRILARINDA YARARLI

Sonuçları İngiliz bilim dergisi ''Nature''da yayınlanan araştırmayı yürüten ABD'nin Philadelphia'da faaliyet gösteren Monell Kimya Merkezi araştırmacılarının lideri Paul Bresling, sızma zeytinyağında ''İbuprofen'' adlı ağrı kesicilerde bulunan bir maddeye rastlandığını açıkladı. Bilim adamı, sızma zeytinyağının içinde bulunan ve genizden geçerken yakıcılık veren maddenin, aynı İbuprofene benzeyen özelliğe sahip olduğunu söyledi. Bresling, düzenli olarak günde 50 gram soğuk presle sıkılmış sızma zeytinyağı kullanımının, günlük olarak tavsiye edilen İbuprofen dozajının %10'una denk ağrı kesici etkisinin bulunduğunu belirtti. Araştırmada, önerilen düzeyde sızma zeytinyağı yemenin, migren gibi genellikle kronik ağrıların etkilerini azalttığı da ifade edildi.Monell Chemical Senses Merkezi ve Philadelphia The Sciences Üniversitesi'nden bilim adamlarının raporuna göre; extra virgin zeytinyağların yapısında doğal olarak bulunan oleocanthal kimyasal bileşiği, non-steroidal anti-inflammatory özellikte bir maddedir (steroid olmayan anti-inflamatuar).Araştırma sonuçları, giderek şiddeti artan inflamasyonun, çeşitli kronik hastalıklarda anahtar bir rol oynamasından dolayı önem taşımaktadır. Biyolog Gary Beauchamp (Monell, PhD), Akdeniz mutfağının sağlık üzerine bazı etkilerinin, kaliteli (birinci sınıf) zeytinyağlarının yapısında bulunan oleocanthalın doğal anti-COX aktivitesinden kaynaklanabileceğini ortaya koydu. Sonuçlar, "Nature" dergisinin "Eylül Bülteni"nde yayımlandı.Monell ve The Sciences Üniversitesin'den bilim adamları, oleocanthal ve ibuprofen arasındaki sensory (duyumsal) benzerlikleri ve ortak farmakolojik özellikleri araştırdı. Çalışmalar, ibuprofen gibi oleocanthal bileşiğinin de COX-1 ve COX-2 enzimlerinin aktivitesini inhibe ettiğini gösterdi. COX aktivitesinin inhibisyonuna, ibuprofen ve diğer non-steroidal anti-influmatuar yatıştırıcıların (NSAIDs) anti-inflamatuar fonksiyonu sebebiyet verir. Elde edilen yeni sonuçlar, oleocanthalın doğal anti-inflamatuar madde olduğunu gösteriyor. 

-Aynı miktarda sızma zeytinyağı ile karanfil yağı karıştırılır. Bir havlu sıcak suya batırılıp sıkılır ve kramp olan bölgeye birkaç dakika boyunca bastırılır. Sonra ısınmış olan kas bölgesine hazırlanan karışım sürülür.

-Ağrıyan adaleye, zeytinyağıyla biberiye karıştırılıp masaj yapılır.

-Zeytinyağı ve birkaç damla sarımsak; eklem, diz ve tüm kemiklere iyi gelir.

-Romatizma ağrıları için, dövülmüş kuru defne yapraklarını, zeytinyağı içinde sulandırıp krem haline getirilir, ağrıyan yere bolca sürülür.

 

 

 

 

Kaynaklar:
1) Carol Fırenze,  Zeytinyağı Tutkusu,  Çev. Rabia Kaya, ledo Yy, 2007
2) Esat Bülbül, Her Yönüyle Zeytincilik, İnkılâp Yy., 2007
3) Arif Pamuk, Bitkilerle Tedavi Lokman Hekim, Pamuk Yy., Ekim-2006
4) Michel Montıgnac, Kalbin Hazinesi Zeytinyağı,  Çev. Aslı Küçük, Alfa Yy, 2002
5) Prof. Dr. Turhan Baytop, Türkiye'de Bitkiler İle Tedavi, Nobel Tıp Kitabevi, 2.bas. 1999
6) Mehmet Kantar, Çağdaş Marmara Zeytinciliği, (Marmarabirlik Müşavir Zir. Yük. Müh. Zeytincilik Uzm.) Marmarabirlik Yayınları-1
7) Dr. Adil Asımgil, Şifalı Bitkiler, Timaş Yy. İstanbul, 1997
8) Altun Ünsal, Ölmez Ağacın Peşinde, Yapı Kredi Yy, 1872
9) Büyük Larousse, 24. cilt
10) Salih Uçan, Büyük Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi, Şenyıdız Yy., İstanbul, 1997
11) Şifa Kaynağı Bir Bitki: Zeytin, Mercek Dergisi, S. 31, Ocak, 2004
12) Uluslararası Zeytinyağı Konseyi, Zeytinyağı ve Sağlık, Prof. P. Viola, Prof. M. Audisio, Çev. Prof.Dr. Cihat Küçükhüseyin.
13) İstanbul Ticaret Odası, Zeytin ve Zeytinyağı Semineri, Genel Sekreter: Prof.Dr. İsmail Özaslan, Lebib Yalkın Yayımları ve Basım İşleri. A.Ş. İstanbul, Yayın No: 1990-27, 9 Ekim 1990,
14) food.ege.edu.tr, Prof. Dr. Sedef Nehir El, Zeytin, Zeytinyağı Ve Sağlık, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü, İzmir
15) "Olive Oil and Coronary Heart Disease (CHD)",  nutra-smart, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 15/03/2007.  
16) "Olive Oil Offers Best Protection From Heart Attack: Study", thenews, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 03/04/2009.
17) "Olive Oil 'Fights Cancer'", belfasttelegraph.co.uk, Çev. Gökben Coşkun, yaklasansaat.com, 18/12/2008
18) "Consuming Extra Virgin Olive Oil Helps To Combat Degenerative Diseases Such As Cancer, Study Suggests",  sciencedaily, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 21/06/2008.
19) "Effect of Olive Oils on Biomarkers of Oxidative DNA Stress in Northern and Southern Europeans", The FASEB Journal, fasebj, 21/01/2007.
20) "Anti-Hypertensive Action", nutra-smart, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 15/03/2007
21) "Compound From Olive-pomace Oil Inhibits HIV Spread", sciencedaily, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 11/07/2007.
22) Hannah Brown, "Supplemental Olive Oil may Cut Cardiac Risk in Diabetes", findarticles, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 01/07/2007.
23) Stephen Daniells, "Olive Oil may Protect Against Stomach Ulcers and Cancer", nutraingredients, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 08/02/2007.
24) "Oil-Addition-in-Diet-may-Cut-Cancer-Risk", bio-medicine.org/medicine, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 23/12/2006. 
25)  "Olive Oil Could Help Fight Colon Cancer - UU Research", news.ulster.ac.uk, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 31/10/2005. 
26) "Northwestern Study Shows Why Olive Oil Protects Against Breast Cancer", northwestern.edu, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 11/01/2005.
27) ary K. Beauchamp, Russell S. J. Keast, Diane Morel, Jianming Lin, Jana Pika, Qiang Han, Chi-Ho Lee, Amos B. Smith, Paul A. S. Breslin, "Ibuprofen-Like Activity in Extra-Virgin Olive Oil", nature, Çev Dr. Erman Gündoğdu, 31/08/2005.
28) Chris I.R. Gill, A.Boyd, E.McDermott, M.McCann, M.Servili, R.Selvaggini, A.Taticchi, S.Esposto, G. F.Montedoro, H.McGlynn, I.Rowland, "Potential Anti-Cancer Effects of Virgin Olive Oil Phenolson Colorectal Carcinogenesis Models in Vitro", interscience.wiley, (International Journal of Cancer) Çev. 10/2005.
29) "Olive Oil May Lower Ovarian Cancer Risk", cancer.org(American Cancer Society), Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 14/08/2002.
30) "Olive Oil and Reduced Need for Antihypertensive Medications", archives of ınternal medıcıne, Çev. Esra Demirpehlivan, 27/03/2000.
31) Michael Stoneham, Michael Goldacre, Valerie Seagroatt, Leicester Gill, "Olive Oil, Diet and Colorectal Cancer: an Ecological Study and a Hypothesis", jech.bmj, Çev. Esra Demirpehlivan, 03/04/2000.
32) "Olive Oil 'Can Cut Cancer Risk'", news.bbc.co.uk, 23/12/2006
33) "A Prospective Study of Association of Monounsaturated Fat and Other Types of Fat With Risk of Breast Cancer", archinte.ama-assn.org , Çev. Esra Demirpehlivan, 12/01/1998.
34) Journal of the American Heart Association, Eylül 1999
35) American Journal of Clinical Nutrition, Aralık 1999
36) Nature dergisinin Eylül 1 bülteni
37) Muammer Kayahan, "Sağlıklı Yaşam ve Zeytinyağı", Bilim Teknik Dergisi, Nisan 1995.
38) zae.gov.tr
39) dazb. org.tr
40) bukas.com.   
41) afl. org.tr
42) olivecenter.net
43) csh.dergisi.org
44) zeytinweb.com
45) sifavi.com
46) health.dailynewscentral.com
47) food-info.net
48) internationaloliveoil.org
49) ntvmsnbc
50) AA
51) radikal
52) olivecenter.net(zeytindoktoru.com)
53) yaklasansaat.com


GÜVENLİK

KURUMSAL
     

Satış,Teslimat ve İade Hakkımızda
Üyelik Sözleşmesi Müşteri Hizmetleri
Satış Sözleşmesi İletişim
Gizlilik ve Güvenlik  
   
   
   

 

Etiketler:  Arı Sütü, Bal, Polen, Organik Bal, Propolis, Kestane Balı, Kaçkar Balı, Karakovan Balı, Bitkisel Yağlar

Bu sitenin içeriği ve görselleri yasal yollarla korunmaya alınmış olup , içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması suç teşkil etmektedir.

T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.